Nils Dacke – ett folkuppror…

Tänk när du fattar nycklarna och vågar schnitzla egna vägar i det multimodala landskapet. Då utmanar du det lärande rummet och du blir som smålänningen Nils. Du inser att landskapet runt dig är betagande mosaikartat av möjligheter där du är mer aktiv sändare än lydig konformistisk utförare.

Det är ju du som är expert och kallibrerar undervisningen efter lokalklimatets (klassrummets) möjligheter. Dina elevgrupper och deras tillväxtmöjligheter kan aldrig läsas från centralt håll, digitalt eller genom Skolverkets goda aktiviteter. Det är bara du som pedagog som läser av dina elever, ansikte mot ansikte = facetime! Det är det som är en del av vår yrkesskicklighet!

Så gör dig själv myndig och autonom som pedagog. Det räcker med enkla verktyg här i gränslanden till alla måsten och pålagor från överheten. Vi behöver lärare som vågar ta initiativ och står för dem även när kungen eller hans fogdar närmar sig.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *